Drón és Tech blog

Minerk Tech

Minerk Tech

Milyen drónt vegyek videózásra? - ELAVULT

2018. szeptember 01. - minerk

fejlec.jpg

Ez a cikk több mint egy éve jelent meg, elavult információkat tartalmaz. Új cikk ugyan erről: Milyen drónt vegyek videózásra 2019 -ben?

 

            Mivel ezt olvasod, szeretnél érdekes drónos videókat készíteni, de nem tudod, hogyan kezdj bele.

Amennyiben még nem tetted meg olvasd el a cikksorozat előző részét is: Hogyan kezdjünk bele a drónozásba? - 1.

            Sokan azt hiszik, hogy ahhoz hogy jó minőségű videókat tudj készíteni több százezer forintos gépeket, kell venned (ez így is volt néhány éve), de mostanra a technológia annyit fejlődött, hogy akár 30,000 Ft-ból lehet venni egy egyszerűbb gépet.

            Sok kameraplatform drónt arra terveztek, hogy bárki tudja vezetni. Ezért nem kell vezetéséhez sokat tanulni. Rengeteg önműködő funkcióval könnyítik a pilóta dolgát, így akár egy hozzá alig értő is balesetmentesen elkezdhet repkedni egy ilyennel.

            A piacon a legjobb gyártó egyértelműen a DJI, de az utóbbi időkben megjelentek más olyan gyártók is, akik értékelhető minőségű drónokat gyártanak. A kamerás drón vásárlása sokkal egyszerűbb, mint a versenydróné. Csak a rendelkezésre álló keretben kell választanunk egy nekünk tetsző drónt. Lássuk a drón kínálatot (a legdrágábbtól a legolcsóbbig):

DJI: A drónok királya

Ez az a gyártó, amit senkinek sem kell bemutatni. Neve egyenlő a minőségi kameraplatform drónokkal. Az utóbbi fél évben több relatíve olcsóbb drónt dobott a piacra.

Inspire 2:

     Ha valaki komoly filmezésre vagy mindennapi munkára keres drónt akkor ez egy nagyon jó választás lehet. Képes száznál is gyorsabban repülni majdhogynem fél óra hosszat. Minden irányba kapott szenzorokat így karambolozni vele szinte lehetetlen, mivel az elektronika nem hagyja. Képes 5K videó felvétel rögzítésére akár 60 FPS-el. Egyértelmű hogy ezt profiknak találták ki, ami az egy millió forintos árán is látszik.

Ár:

DJI Inspire 2 - DJI Store: 1.200.000 Ft

Teszt:

ÍME A DJI KÉT ÚJ DRÓNJA, AZ INSPIRE 2 ÉS A PHANTOM 4 PRO - Ipon

 

Phantom 4 Pro:

            A Phantom 4-től a drón nem sokban különbözik. Jobb kamerát kapott, amely képes Ultra HD felvételt rögzíteni 60 FPS-el vagy Full HD-t 120 FPS-el. Távirányítójához adnak egy 5,5 Colos nagyon magas fényerejű Android alapú kijelzőt a drón irányításához. Ezt a drónt már inkább tehetősebb magánembereknek tervezték.

Ár:

Phantom 4 Pro V2.0 - DJI Store: 550.000 Ft

Teszt:

DJI atombomba - itt az új Phantom 4 Pro - Quadkopter blog

 

Mavic pro:

            Mikor megjelent hatalmas rajongótábor gyűlt köré összecsukhatósága és könnyű szállíthatósága miatt. Tudása miatt sem kell szégyenkeznie, de mivel már „idős” nincsen benne annyi szenzor, mint fiatalabb társiban. Hatótávja 4 Km, ami a méreteihez képest kiemelkedő. Lassanként két éve hogy megjelent szóval már megjelent a nagyobb testvére is. Amit jobb kamerával szerelnek és végre több szenzort és inteligens funkciót kap. A drón mivel még csak pár hetes megéri várni a vásárlással egy kicsit hátha leesik a Mavic Pro ára vagy kiderül hogy megéri e többet kiadni az újabb Mavic 2 Pro-ért. Még most is sokak szerint jelenleg ez a legjobb hobbi drón.

Ár:

DJI Mavic Pro - DJI Store: 300.000 Ft
DJI Mavic 2 Pro - DJI Store: 470.000 Ft
DJI Mavic 2 Zoom - DJI Store: 410.000 Ft

Teszt:

DJI Mavic Pro első benyomások - FotóSarok Blog
DJI Mavic Pro a legjobb hobbi gép jelenleg?! - Drone Hungary VLOG17 - Drón teszt - Drone Hungary
Mavic Pro teljes ismertető. 1.rész (magyar) - Innovation Technology
Mavic Pro teljes ismertető. 2.rész (magyar) - Innovation Technology
DJI Mavic Pro Teljes bemutatás. 3-4-5 rész összevonva (magyar) - Innovation Technology
DJI Mavic Pro fél év után - Tartós teszt - drone24hu - drónok, stb
S01E27: DJI Mavic Pro és FERGETEGES SZEGEDI TALÁLKOZÓ!! - Magyarósi Csaba

 

Mavic Air:

            Legkönnyebben a Mavic Pro és a Spark szerelemgyermekeként írhatnánk le. Kisebb a Pro-nál, de sokkal több automatikus funkcióval rendelkezik. Hatótávja is rövidebb, mint a Mavic Pro-jé, de adnak hozzá távirányítót a Spark-kal ellentétben. 3 Tengelyes gimballal rendelkezik a Spark-kal szemben. Kamerája jobb, mint a Pro-jé. Egy nagy hibája van ami az hogy Wifi-n keresztül kommunikál így a városokban még kisebb a hatótávja (párszáz méter).

Ár:

DJI Mavic Air - DJI Store: 280.000 Ft

Teszt:

Kezünkben a DJI Mavic Air drón – vélemény, teszt - szifon
MAVIC AIR 4K drón bemutató - Andras Horvath
TALÁN PONT EGY ILYEN DRÓNT KERESEL / DJI Mavic Air teszt - Hunboxing
MAVIC AIR 4K: majdnem LELÉPETT!! - Magyarósi Csaba
DJI Mavic Air- Vegyétek és Vigyétek? Vagy Ne...? (magyar) - Innovation Technology
Mavic air távrepülési teszt - Innovation Technology

 

Phantom 3 Standard:

            Ő a DJI-nak az egyik legidősebb még árult drónja, ezért az egyik legolcsóbb kameraplatformja is. Nem összecsukható, ezért szállítása nehezebb. Hatótávja rövidebb, mint a Mavic pro-jé, de stabilabban tudja tartani, mint az Air vagy a Spark. Ő rendelkezik az eddigi drónok közül a legkevesebb szenzorral és automatikus funkcióval. A képet az ára teszi, teljessé mivel jóval a komolyabb gépek alatt van.

Ár:

DJI Phantom 3 Standard - DJI Store: 200.000 Ft

Teszt:

Phantom 3 Standard - Droncenter
A Phantom hatás - DJI Phantom 3 és 4 elmélkedés - Quadkopter blog

 

Spark:

            Eljutottunk a legkisebb és legolcsóbb komoly DJI drónhoz, ám az alacsony árért és a kis méretért fel kell áldoznunk néhány dolgot. Kamerája kisebb felbontású és csak 2 tengelyes gimballal rendelkezik. Ez is Wifi-n komunikál a távirányítóval ezért, hatótávja városon belül kétszáz méter alatt van, kívül elvileg sokkal több is lehet. Üzemideje alacsony 12 perc körül van. Arra tervezték, hogy egy kicsi akár zsebben elférő drón legyen, amellyel bárhol bárki készíthet egyszerűbb drónos videókat.

Ár:

DJI Spark - DJI Store: 160.000 Ft

Teszt:

DJI Spark Fly More combo teszt – Kicsi, de tökéletes - Quadkopter blog
DJI Spark drón teszt - Apple-ebb az Apple-nél - RendeljKinait
DJI Spark - részletes teszt - Alza
DJI Spark vs. Mavic Air - Melyiket vegyük? - Drone Hungary VLOG21 - Drón teszt - Drone Hungary
Az erő velem van! | DJI Spark Drón | Kicsomagoló videó - TechVideoHU
S01E129: DJI SPARK + LED - Magyarósi Csaba

 

Tello:

            A DJI a Tello megalkotásával egy új kategóriába lépett be a DJI. Ezt a drónt nem feltétlenül videók készítésére tervezték, hanem játékra. Rendelkezik bár kamerával, de annak minősége nem jó. Nincs bele építve gimbal szóval a kamera fixen egy fele néz. A GPS alapú helyzettartást is el lehet felejteni helyette optikai szenzorral, figyeli az alatta elterülő tájat és abból látja, hogy merre mozog. Sajnos ehhez sem adnak távirányítót, hanem telefonunkról lehet irányítani. Ezt a drónt nem filmezésre tervezték, így ezt ne várjuk el tőle. Ez csak egy játék vagy gyakorlógép, bár az ára nem erre utal (én játékra inkább valami olcsóbbat vennék).

Ár:

DJI Tello - DJI Store: 35.000 Ft

Teszt:

DJI Tello drón teszt – Jobb, mint egy teló - Quadkopter blog
Hello Tello! DJI Tello teszt - TECH kalauz
DJI Tello és Xiaomi MITU drónok tesztje - RendeljKinait
OLCSÓ ÉS HASZNÁLHATÓ DRÓN?! - DJI TELLO - Tarts velem
DJI Tello + Mad Catz kontroller a kézben, első benyomások - Drone Hungary - Drón teszt - Drone Hungary
DJI Tello első kinti repülés - Drone Hungary - Drón teszt - Drone Hungary
Drón 34 EZERÉRT?!? S02E49 - Magyarósi Csaba

 

Xiaomi: Mindenből egy kicsit

A hatalmas és egyre bővülő elektronikai cég a drónok közé is betette lábát és szépen le is másolta a DJI-t, de a jobbtól ugyebár nem szégyen tanulni.

 

Mi Drone 4K:

            Érdekes, hogy ahogy haladunk lefelé a ranglétrán most egy áresésnek lehetünk tanúi. Ilyen méretű és tudású gépeket a DJI csak sokkal drágábban forgalmaz. Újra a nem összecsukható kategóriában járunk. Ez a drón nem rendelkezik annyi szenzorral, mint a DJI-ok, de az okos funkciók nem hiányoznak belőle. Kameráját egy 3 tengelyes gimbal stabilizálja és képes 4K-ban videózni. Ezt a drón tipikusan azok veszik, akik nem szeretnének nagyon sokat költeni drónunkra, de profi felvételeket készíteni már igen.

Ár:

Xiaomi Mi Drone - Bangood - CN raktárból: 140.000 Ft

Teszt:

Xiaomi Mi Drone 4K teszt – Profi drón elérhető áron - NapiDroid
Xiaomi Mi Drón 4K - Teszt - KinaiCuccok blog
Drón bemutató E01 - Xiaomi 4K - Drone Hungary - Drón teszt - Drone Hungary

 

Hubsan: A középkategória királya

Ez a cég az átlagembereknek próbál drónokat gyártani. Rengeteg dolgot tudnak drónjaik nagyon alacsony ár mellett. Mégis minőségi termékeket gyártanak. Mi a titkuk?

H501 S:

            A Hubsan egyik legnagyobb tudású drónja is elbújhat a DJI mellett, de már annyit tud, hogy videózni lehessen vele. Érdekessége ennek a modellnek, hogy teljesen analóg módon kommunikál a távirányító a drónnal és a drón analóg jelként küldi az élőképet is. Ennek előnye, hogy megbízhatóbb és stabilabb a kommunikáció a géppel. Hátránya hogy nem lehet telefonról irányítani. A Wifis szabvánnyal szemben pár század másodperces késéssel érkezik a kép a távirányítóra. Nem összecsukható, de alapból kisseb, mint a DJI Phantom modellek. Rendelkezik GPS modullal, de semmilyen más szenzorral nem, így ha nekivezetjük egy falnak, akkor nekimegy, és nem kerüli ki automatikusan ez az összes Hubsan modellre igaz. Kamerája beépített, gimballal és kép stabilizátorral sem rendelkezik, viszont Full HD felbontású. 18-20 percet képes repülni egy töltéssel. A Hubsan modelljeibe már nem okos akkumlátor kerül így áruk nagyon leesett a DJI-hoz képest (30-50 ezer helyett csupán 3-4 ezer Ft darabja). Van egy Advanced és egy Standard Verziója is Az Advanced-nek nagyobb a hatótávja (300-500 méter) ezért azt éri meg venni. Egyértelműen ő a „közép kategória királya”, mivel már évek óta forgalomban van és folyamatosan fejlesztgeti a gyártó, mivel még most is sokan veszik.

Ár:

Hubsan h501S Advanced - Bangood - CN raktárból: 60.000 Ft
Hubsan h501S Standard - Bangood - CN raktárból: 52.000 Ft

Teszt:

Hubsan H501S Advanced drón teszt – Ez a kecske még mindig megnyalja a sót - Quadkopter blog
Hubsan 501S X4 bemutató - Minden, ami egy átlag embernek kell - Quadkopter blog
Hubsan H501 S Advanced drón – Világítótorony a sötétségben - Quadkopter blog
Hubsan X4 H501S advanced drón teszt – Ha nincsen pénzed DJI Phantomra - Rendelj Kinait

 

H501 Air:

            Az Air a H501S továbbfejlesztet változata. Az előző modellel ellentétben ez csakis digitális Wifi hálózaton kommunikál. Nem távirányítót adnak hozzá, hanem egy Wifi hosszabbítót. Telefonnal lehet irányítani és ezért kapott egy csomó okos funkciót is. Kamerája egy kicsit jobb, mint az előzőé, de ugyanúgy beépített.

Ár:

 Hubsan H501A - Bangood - CN Raktárból: 40.000 Ft

Teszt:

 Hubsan drón gyártó – A középkategória királya - Quadkopter blog

 

H501M:

            A H501M a H501 Air olcsósított változata. Ugyanúgy Wifin kommunikál, a telefonunkkal viszont adnak hozzá egy távirányítót is amit bluetooth segítségével a telefonunkra csatlakoztathatunk, ezzel könnyítve a reptetést. Sőt még ugyanazt az applikációt is használja, mint az Air. Lényegi változás a kamera terén volt, mivel ebbe már csak HD minőségű került. Sajnos a kamera minősége csapnivaló szóval aligha alkalmas profi videózásra. Azért nem kell megijedni mivel motorjai a tömegéhez képest erősek így arra tökéletes, hogy szét tudjunk vele nézni a levegőben. Repülési ideje 20 perc.

Ár:

 Hubsan H51M - Bangood - CN raktárból: 40.000 Ft

Teszt:

Hubsan H501M drón teszt – Hubsan kivonat - Quadkopter blog
Hubsan H501M drón teszt – A legkisebb is számít? - Rendelj kinait

 

H216A:

            A H216A egy másik termékcsalád legfelső képviselője. A nagy különbség az, hogy őt brushed (szénkefés) motorokkal szerelték, amelyek ára sokkal alacsonyabb, de sajnos élettartamuk is. Tömege és mérete is kisseb ezért szélben nem állja meg a helyét. Irányítása ugyanúgy működik, mint a H501M-nél és még az applikáció is ugyanaz. Kameráját az Air-ből örökölte szóval sokkal jobb minőségű, mint a H501M-é. A gyöngébb motoroknak hála mozgása sokkal lassabb és nyugodtabb, mint a nagyobb modelleké ezért alkalmasabb videózásra. Üzemideje mégis lecsökkent 12 percre. Ára egyenlő a Tello-val szóval megéri ezen is elgondolkozni.

Ár:

Hubsan H216A - Bangood - CN raktárból: 30.000 Ft

Teszt:

Hubsan H216A drón teszt – DJI előtti gyakorlógép - Quadkopter blog
100 dollárért GPS-es, Wifi kamerás drón kapható! Hubsan H216A X4 DESIRE PRO - Teszt - Kinai cuccok blog
Hubsan H216A X4 Desire Pro, egy drón, amit minden kezdőnek oda mernék adni - Gadget Shop blog

 

MJX: Az új trónbitorló

Sokan nem hallottak még erről a gyártóról, de nem kell megijedni elfogadható minőségű termékeket, gyárt elfogadható áron. Technikailag sajnos a mai napig le van maradva a Hubsan-tól.

BUGS 3 PRO:

            Ha minden jól megy és megjelenik ez a drón akkor komoly konkurenciája lesz a Hubsan-nak. Ez a drón a Bugs 3 utódja. GPS stabilizált és rengeteg okos funkcióval rendelkezik. A legtöbb drónnal ellentétben nem beépített kamerával rendelkezik, hanem mi magunk tehetünk bele egy általunk választott akciókamerát. Nincs beépített gimbalja, de úgy tűnik, hogy lehet majd rá szerelni azt is (ne sok reményt fűzzünk hozzá, mivel a tesztek alapján nem fogja elbírni). Távirányítója hagyományos rádiós rendszerrel működik. Érdekes hogy a bele rakható kamerának kell sugároznia a saját képét. Repülési ideje ennek is kb. 20 perc lesz. Sajnos még nem jelent meg ez a drón, de már előrendelhető szóval a közeljövőben biztos megfog.
bugs_3_pro.jpg

Ár:

 MJX Bugs 3 Pro - Bangood - CN raktárból: 48.000 FT (kamera nélkül), 68.000 Ft (C6000-res kamerával)

Teszt:

Bugs 3 Pro: GPS capable! - Half Chrome
MJX Bugs 3 Pro Review: A Great Beginner GPS Drone! - First Quadkopter 

 

BUGS 2W:

            Ez a drón egyértelműen a Hubsan-nak akar, konkurenciát állítani mivel egy az egyben azt tudja, mint a legtöbb Hubsan, az automatikus funkciókat leszámítva. Ez is GPS stabilizált és beépített kamerás drón. Kamerája 1080P-ben képes videózni, ami az elmegy kategória. A képátvitelt itt is különválasztották az irányítástól, ezért nem lehet telefonról irányítani. A gyártó szerint akár 500 méterre is elrepülhetünk vele, amit én egy kicsit valószínűtlennek tartok. Repülési ideje 15-18 perc, ami elfogadható. A hatalmas hátránya a Hubsan-hoz képest hogy kihagyták belőle az automatikus funkciókat. Ára kicsit magasabb, mint a konkurenciáé.
bugs_2w.jpg

Ár:

MJX Bugs 2W - Bangood - CN Raktárból: 50.000 Ft

Teszt:

MJX Bugs 2W WiFi drón – Digitális vörös ördög - RendeljKinait

 

BUGS 5W:

            Ez az MJX legújabb drónja. Egy átmenetet alkot a 2W és a 3 Pro között. Beépített a kamerája viszont fel és lemozgatható. A GPS stabilizáció itt sem maradt ki viszont az automatikus funkciók igen. Valamivel kisebb, mint a 3 Pro. Repülési ideje mégis 15-18 percre csökkent. Ez a gép sem feltétlenül videózásra jó, hanem inkább nézelődésre mozgatható kamerája miatt.

Ár:

MJX Bugs 5W - Bangood - CN raktárból: 57.000 Ft

Teszt:

MJX Bugs 5W drón teszt – Az idegenek köztünk repülnek - Quadkopter blog
MJX Bugs 5W drón teszt – Frigót nyelt Alien - RendeljKinait
MJX Bugs 5W teszt - Tutifrankó

 

BUGS 3:

            Ez a mai felhozatal legolcsóbb tagja. Egy tipikus kameraplatform. Csak annyit tud, hogy repül és elbír egy akciókamerát. Ebből még a GPS stabilizációt is kihagyták, ezért irányítása nehezebb mint a többi modellé. Úgy tervezték, hogy szerelhető és átépíthető legyen. Lehet bele építeni különböző kamerákat, hogy könnyebben irányíthassuk. Ha pedig ledobjuk a kameratartót és a lábakat egy elég sportos gépet kapunk, amire ha egy FPV kamerát szerelünk már kapunk is egy gépet, amivel lehet gyakorolni a drónversenyzést.

Ár:

MJX Bugs 3 - Bangood - CN raktárból: 37.000 Ft (gyakran leakciózzák 20.000 Ft-ra, én csak így venném meg)

Teszt:

MJX Bugs 3 drón teszt – Megalapozott önbizalom - RendeljKinait

 

Milyen kiegészítőket vegyek?

            Sajnos általánosságban az mondható el hogy minél drágább drónt veszünk annál drágábbak a kiegészítői is, úgyhogy néha nagyon meg kell gondolnunk, hogy pl., veszünk e még egy-két akkumlátort (mivel két akkumlátor árán vehetnénk egy új drónt).

A legfontosabb, amit szoktak hozzájuk venni az néhány plusz akkumlátor, hogy többet repkedhessünk

A videók rögzítésére SD kártyákat használnak a drónok ezekből is érdemes beszerezni egy néhányat és egy külső merevlemezt, amin, a hosszabb túrákon tárolhatjuk a készített filmeket (a jobb drónok kb. 1 repülés során tele tudnak írni egy SD kártyát).

A szállításhoz érdemes beszerezni valami speciális hord táskát, de ez már nem létszükséglet.

Ha valami brushed (szénkefés) drón mellett döntöttünk (H216a vagy Tello) és sokat szeretnénk vele röpködni, akkor feltétlenül rendeljünk hozzá pótmotort mivel biztosan el fog romlani (mivel rövid az élettartamuk) és ha ez megtörténik, akkor legyen mire kicserélni.

Összegzés

            Összességében a jelenlegi felhozatal nagyon változatos. Mégis látszik az hogyha valaki profi minőségű felvételeket szeretne készíteni akkor minimum száz ötvenezer forintot bele kell ölni egy jó drónba, de ha csak arra kell a drón hogy egy új perspektívából is láthassuk a világot, akkor számos olcsóbb lehetőség is kínálkozik.

A bejegyzés trackback címe:

https://minerktech.blog.hu/api/trackback/id/tr7614192597

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása